Jak zvolit vhodnou slitinu bronzu?

Potřebujete bronzový polotovar, ale nevíte jakou slitinu bronzu zvolit? Bronz je slitina mědi (Cu)va cínu (Sn). Právě cín lze částečně nebo i zcela nahradit olovem, hliníkem, zinkem, stříbrem, manganem apod.

Cínový bronz obsahuje nejvýše 20 % cínu, přičemž součet (Cu + Sn) má být nejméně 99 %. Cínové bronzy používané technicky mají cínu méně. Hliníkový bronz obsahuje nejčastěji 5 % Al. Hliník zvětšuje pevnost a tvrdost.

Manganový bronz se používá hlavně jako materiál na měřicí odpory – etalony, kompenzační měření apod. Jako odporové slitiny na měřicí odpory se používají také bronzy niklové. Olověný bronz je slitinou mědi s olovem, jehož bývá nejvýše asi 38 %. a popř. s dalšími kovy, hlavně s cínem; někdy se přidává i Ni, Zn nebo Mn, které mají zlepšit stejnoměrnost struktury.

Bronz odolává korozi a únavě kovu. V tomto ohledu vydrží více než ocel. Je také vynikajícím vodičem tepla a elektřiny. Bronz nachází své uplatnění například v slévárenství nebo strojírenství. Vhodný je pro elektrické vedení, kontakty v elektrických přístrojích, výrobu zvonů apod. Z bronzu se také vyrábějí kluzná ložiska, lodní hřídele, vysoce namáhané kluzné lišty a další.