Hliníkový bronz a jeho využití

Hliníkový bronz je vysoce odolný materiál, který je velice často upřednostňován před běžný bronzem. Za mimořádnou pevností a tvrdostí hliníkového bronzu stojí jeho složení obohacené minimálně o 5 % Al.

V případě, že je hliníku asi do 9 %, rozpouští se v mědi a struktura slitiny se skládá pouze z krystalů α. Při větším obsahu Al vznikají také křehké krystaly γ‘ (Cu9Al4) a slitina je tvrdší a křehčí. Hliníkový bronz může obsahovat i jiné přísadové prvky.

Mezi přednosti hliníkového bronzu patří jeho vysoká odolnost vůči korozi i žáru, kdy dokáže odolat až teplotám do 800 °C. Z tohoto důvodu se z něj vyrábí například potrubí a kohouty pro přehřátou páru. Hliníkový bronz velice dobře čelí i kyselinám a louhům, což znamená, že je tento materiál ideální volbou do agresivního prostředí.

Výborné mechanické vlastnosti hliníkového bronzu jej předurčují pro použití v náročných odvětvích průmyslu. Hliníkový bronz je vhodný pro díly, které podléhají tření nebo opotřebení za velkého zatížení. Nejčastěji se proto používá pro upevňovací prvky, spojky, kování, kloubové spoje nebo ložiska v námořní dopravě.